ÜRETİM
Tüm işlenmiş gıda maddelerinin sağlıklı olabilmesi için , hijyenik ortamlarda , sağlık muayeneleri ve tahlilleri düzenli yapılan sağlıklı kişiler tarafından , toksik madde ve zirai ilaç kalıntısı içermeyen sağlıklı hammadde kullanılarak , bilinçli bir şekilde üretilmesi gerekir. Marmara bölgesi coğrafi sınırları içerisindeki bahçelerimizde, İznik çeşidi monokültür tarımını, ekosisteme saygılı yöntemlerle yapıyoruz. Üretimimizin tümü, zeytinliklerimizdeki gençleştirme budaması uygulanmış ağaçlardan geliyor.

En iyi ürüne ulaşabilmek için gereken tüm işlemleri doğru ve zamanında yapıyor, doğadaki etkileşimleri göz önünde bulundurarak tabiata saygılı uygulamaları tercih ediyoruz. Hasat zamanı geldiğinde, meyvenin erken hasata en uygun olduğu dönemde hasata başlayıp, zeytin toplama işlemini gerçekleştiriyoruz.

Köseoğlu olarak ürün kalitesinde sürekliliği sağlamak için bilinçli, iyi tarım uygulamalarını, titiz işletme teknikleri ile birleştiriyoruz.

Tüm gıda maddelerinde olduğu gibi zeytini tüketme amacımız vücudumuza ve sağlığımıza sağladığı faydalardan dolayıdır. Mutlaka damak zevki ve ürünün albenisi önemlidir. Fakat birinci sırada her zaman zeytinin sağlıklı olması ve sağlıklı tüketilmesi yer almalıdır.

Bu nedenledir ki zeytini alırken sadece rengi ve tadıyla değerlendirmemeliyiz. Siyah zeytinin farklı tonlardaki rengi zeytinin tüketilmesini engellememelidir.

Zeytini sadece soframızı süslemesi için değil, vücudumuza sağladığı faydalar nedeniyle tüketelilmesi gerekiliğini vurgulayarak Köseoğlu zeytin ve zeytinyağlarını sağlıklı ve ürün güvenilirliği sağlanmış olarak tüketicimize gurur ve güvenle sunuyoruz.